ilustracje do książki dla dzieci - Mądrość z Natury

Mądrość z Natury to projekt zainicjowany przez autora, przedsiębiorcę i marzyciela Michała Zawadkę, który chcąc dać swoim dzieciom wartościową książkę postanowił napisać ją sam i samemu ją wydać. To marzenie udało się spełnić, a ten ambitny projekt okazał się być nie tylko wielkim wyzwaniem, ale również świetną przygodą gdzieś na skrzyżowaniu dzikiego świata zwierząt, Photoshopa i polskiego rynku literatury dziecięcej.

Książka wydana została w 2012 roku przez wydawnictwo Mind&Dream, w nakładzie 20 000 sztuk. Dystrybuowana przez Agorę, z gościnnym udziałem m.in. Macieja Stuhra, Cezarego Pazury, Krystyny Czubówny i innych aktorów, płytą z muzyką, szeroką promocją w internecie, prasie, kinach i środkach komunikacji. Zawiera rymowane opowiadania o świecie zwierząt barwnie wplatając życiowe prawdy i fakty na temat natury.

Ilustracje do książki Mądrość z Natury autorstwa LŻ Studio

Ambitny projekt składał się z całej gamy elementów składowych. Każdy z nich wymagał indywidualnego opracowania i pełnej spójności z resztą. W tym czasie powstało:

  • 29 ilustracji i 5 kolorowanek
  • Skład 72 stron książki i przygotowanie do druku
  • Strona www
  • Plakaty, ulotki, naklejki i prezentacje
  • Standy i ścianka fotograficzna
  • Grafika płyty CD
  • Sesja zdjęciowa gotowej książki
  • Projekt indywidualnego fontu SOIN-Natura
  • Materiały do opracowania spotu kinowego

Intencją Michała było stworzenie barwnego świata w którym dzieci (w wieku 0-5 lat) będą mogły w przyjazny sposób poznawać życie zwierząt, a na ich przykładzie podstawowe wartości, które rządzą również światem ludzi. Celem procesu projektowania było opracowanie stylistyki, która łączyłaby tradycyjny charakter ze współczesną estetyką. Chcieliśmy, żeby zwierzęta były „przyjazne”, nie zbytnio stylizowane, a świat kolorowy i głęboki.

Te założenia były dla nas punktem wyjścia do opracowania ilustracji i ogólnego charakteru książki, a na dalszym etapie pozostałych elementów projektu. Połączenie odręcznego rysunku z Photoshopem, zastosowanie dużej ilości białej przestrzeni oraz indywidualnie zaprojektowanego fontu dało ostateczny efekt, który pozytywnie odebrali zarówno najmłodsi jak i ich rodzice. Każda z ilustracji powstawała w oparciu o tekst bajek, otwartą encyklopedię i zdjęcia prawdziwych zwierząt.

Niedługo po premierze w warszawskiej Endorfinie projekt wzbogacony został o warsztaty, spotkania autorskie i zajęcia z dziećmi, tak więc Mądrość z Natury rozwinęła skrzydła.

Praca nad tym projektem pozwoliła na to by zagłębić się w świat bajek i ilustracji, ale po latach, tym razem z tej drugiej strony. Cieszymy się, że udało się wspólnie zrealizować projekt, który jest nie tylko ładny, ale również wartościowy.